Музички времеплов


 • 2004 - Rick James пронајден е мртов во неговиот дом во Лос Анџелес.
 • 2001 - Whitney Houston влегува на листата на најплатени музичари во светот по потпишувањето нов договор со Arista records, вреден 100 милиони долари.
 • 2000 - UK No.1 Robbie Williams 'Rock DJ'.
 • 2000 - Ronan Keating започнува двонеделен престој на првото место на британската албумска листа со 'Ronan'.
 • 1994 - Гитаристот на Manic Street Preachers, Richey Edwards пренесен е во болница поради нервна исцрпеност.
 • 1989 - Adam Clayton од U2 уапсен е во Даблин поради поседување дрога, која планирал да ја препродаде на друга личност.
 • 1988 - UK No.1 Yazz & the Plastic Population 'The Only Way Is Up'
 • 1988 - Appetite For Destruction', деби албумот на Guns N' Roses, по 57 недели престој на американската албумска листа, се искачува на првото место. Се продава во над 5 милиони копии.
 • 1973 - Stevie Wonder сериозно е повреден во сообраќајка, откако неговиот автомобил удрил во камион. Останува во кома цели 4 дена, а како последица на несреќата засекогаш го губи сетилото за мирис.
 • 1972 - Родена е Geri Halliwell, позната и како Ginger Spice кога беше дел од Spice Girls.
 • 1964 - Rod Stewart го има своето ТВ деби во шоуто 'The Beat Room' како член на групата Hoochie Coochie Men.
 • 1958 - Роден е Randy Debarge, односно само Debarge (1985 UK No.4 'Rhythm Of The Night').
 • 1938 - Роден е Isaac Hayes (1971 USА No.1 & UK No.4 'Theme From Shaft', 1998 UK No.2 'Chocolate Salty Balls' - под псевронимот Chef).
 • 1929 - Роден е Mike Elliot од Foundations (1967 UK No.1 'Baby NowThat I've Found You'; 1969 USА No.3 'Build Me Up A Buttercup').
Музички времеплов
 • 1964 - Rod Stewart го има своето ТВ деби во шоуто 'The Beat Room' како член на групата Hoochie Coochie Men.
 • 1929 - Роден е Mike Elliot од Foundations (1967 UK No.1 'Baby NowThat I've Found You'; 1969 USА No.3 'Build Me Up A Buttercup').
 • 2000 - UK No.1 Robbie Williams 'Rock DJ'.
 • 2000 - Ronan Keating започнува двонеделен престој на првото место на британската албумска листа со 'Ronan'.
 • 1958 - Роден е Randy Debarge, односно само Debarge (1985 UK No.4 'Rhythm Of The Night').
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје