Музички времеплов


 • 2004 - Avril Lavigne доаѓа на првото место на американската албумска листа со ‘Under My Skin’.
 • 2003 - На 62 години умира клавијатуристот на Animals, Dave Rowberry.
 • 2002 - Од предозираност со дрога на 49 години умира Dee Dee Ramone, гитарист во Ramones.
 • 1999 - Скоро 23 години по неговата смрт, објавени се планиови за британска турнеја на Elvis Presley, со негова виртуелна верзија и оркестар во живо и членови на неговиот бенд.
 • 1999 - Boyzone го добиваат четвртиот британски бр.1 албум 'By Request'
 • 1998 - USА No.1 Brandy & Monica 'The Boy Is Mine'
 • 1998 - UK No.1 B*Witched 'C'est La Vie'
 • 1992 - Lionel Richie започнува 6-неделен престој на првото место на британската албумска листа со 'Back To Front'.
 • 1987 - USА No.1 Kim Wilde 'You Keep Me Hanging On'
 • 1987 - UK No.1 Whitney Houston 'I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me)'.
 • 1987 - Simple Minds го добиваат третиот по ред британски бр.1 албум 'Live In The City Of Light'.
 • 1966 - На 25 години во сообраќајка загинува првата сопруга на Roy Orbison, Claudette. Камион излетал од патот и се судрил со моторот што го возеле двајцата.
 • 1944 - Роден е Peter Albin од бендот на Janis Joplin.
 • 1936 - Роден е Levi Stubbs, вокалист во Four Tops (1965 US No.1 'I Can't Help Myself', 1967 UK No.6 'Standing In The Shadows of Love').
Музички времеплов
 • 1998 - USА No.1 Brandy & Monica 'The Boy Is Mine'
 • 1999 - Скоро 23 години по неговата смрт, објавени се планиови за британска турнеја на Elvis Presley, со негова виртуелна верзија и оркестар во живо и членови на неговиот бенд.
 • 1936 - Роден е Levi Stubbs, вокалист во Four Tops (1965 US No.1 'I Can't Help Myself', 1967 UK No.6 'Standing In The Shadows of Love').
 • 2003 - На 62 години умира клавијатуристот на Animals, Dave Rowberry.
 • 2002 - Од предозираност со дрога на 49 години умира Dee Dee Ramone, гитарист во Ramones.
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје