Музички времеплов


 • 2003 - Пејачот и тексописец Elliot Smith, некогашен член на Stranger Than Fiction, си извршува самоубиство на 34 годишна возраст.
 • 2000 - All Saints доаѓаат на првото место на британската албумска листа со 'Saints & Sinners'.
 • 1999 - Sinead O'Connor открива дека ќе ја купува црквата од чие католичко сестринство е и самата.
 • 1988 - USА No.1 Phil Collins 'Groovy Kind Of Love'
 • 1988 - U2 го добиваат четвртиот британски бр.1 албум со двојниот сет и филмски саундтрак 'Rattle And Hum', на кој е нивниот прв британски бр.1 сингл 'Desire'.
 • 1983 - Culture Club доаѓаат на првото место на британската албумска листа со 'Colour By Numbers'.
 • 1968 - Роден е Orville Richard Burrell, попознат како Shaggy (1993 UK No.1 'Oh Carolina', 2001 UK & USА No.1 'It Wasn't Me', 2001 UK & USА No.1 албум 'Hotshot').
 • 1966 - Supremes го добиваат првиот американски бр.1 албум 'The Supremes a Go Go', и од првата позиција ги симнуваат Beatles со 'Revolver'.
 • 1963 - Кантри пејачот Kenny Rogers на 24 години се жени по трети пат, сега со Margo Gladys Anderson.
Музички времеплов
 • 2003 - Пејачот и тексописец Elliot Smith, некогашен член на Stranger Than Fiction, си извршува самоубиство на 34 годишна возраст.
 • 1966 - Supremes го добиваат првиот американски бр.1 албум 'The Supremes a Go Go', и од првата позиција ги симнуваат Beatles со 'Revolver'.
 • 1968 - Роден е Orville Richard Burrell, попознат како Shaggy (1993 UK No.1 'Oh Carolina', 2001 UK & USА No.1 'It Wasn't Me', 2001 UK & USА No.1 албум 'Hotshot').
 • 1988 - USА No.1 Phil Collins 'Groovy Kind Of Love'
 • 2000 - All Saints доаѓаат на првото место на британската албумска листа со 'Saints & Sinners'.
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје