Музички времеплов


 • 2003 - Evanescence доаѓаат на првото место на британската албумска листа со ‘Fallen.’
 • 2002 - Гитаристот на U2, 'The Edge' се жени со својата долгогодишна девојка Morleigh Steinberg. Се запознале кога таа била стомачна танчерка на турнејата Zoo TV на бендот. Меѓу гостите се Bono, членот на Eurythmics, Dave Stewart и Lenny Kravitz.
 • 2000 - Откако неколку пати си го менуваше името во текот на 90-те, Артистот порано познат како Prince објавува дека повторно сака да го нарекуваат Prince.
 • 1997 - Wu-Tang Clan се искачуваат на првото место на американската албумска листа со 'Wu- Tang Forever'.
 • 1996 - Братот на Diana Ross, текстописецот Arthur Ross е убиен со гушење. Пишувал песни за Marvin Gaye, Miracles, Madonna и други изведувачи.
 • 1988 - Dennis Lobban е обвинет за убиство на реге ѕвездата Peter Tosh. Јамајканскиот суд го осудува со бесење.
 • 1985 - USА No.1 Bryan Adams 'Heaven'
 • 1981 - Mark Chapman е обвинет за убиство на John Lennon во 1980 година. Добива 20 години затвор.
 • 1980 - UK No.1 Don McLean 'Crying'
 • 1968 - Албумот на Otis Redding, 'Dock Of The Bay' доаѓа на првото место на британската албумска листа.
 • 1968 - USА No.1 Herb Alpert 'This Guys In Love With You'
 • 1963 - На 13 годишна возраст Stevie Wonder за првпат доаѓа на американската топ листа како Little Stevie Wonder со хитот 'Fingertips Parts One and Two.'
 • 1961 - Роден е Jimmy Somerville, дел од Bronski Beat и Communards и познат како соло изведувач.
 • 1957 - Роден е Gary Beers, басист во INXS (1988 UK No.2 & USА No.1 'Need You Tonight')
 • 1953 - Родена е Cyndi Lauper (1984 US No.1 'Time After Time', UK No.2 'Girls Just Want To Have Fun').
 • 1944 - Роден е Peter Asher од Peter and Gordon (1964 UK & US No.1 'World Without Love' - напишана од Lennon и McCartney). Во доцните 60-ти продуцент и шеф на Apple Records.
Музички времеплов
 • 1944 - Роден е Peter Asher од Peter and Gordon (1964 UK & US No.1 'World Without Love' - напишана од Lennon и McCartney). Во доцните 60-ти продуцент и шеф на Apple Records.
 • 1985 - USА No.1 Bryan Adams 'Heaven'
 • 1981 - Mark Chapman е обвинет за убиство на John Lennon во 1980 година. Добива 20 години затвор.
 • 1988 - Dennis Lobban е обвинет за убиство на реге ѕвездата Peter Tosh. Јамајканскиот суд го осудува со бесење.
 • 2003 - Evanescence доаѓаат на првото место на британската албумска листа со ‘Fallen.’
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје