Емисии


Global Radio Show with Carl Cox

Сега со повеќе од 16 милиони слушатели во светот, Global Radio Show е најбрзорастечкото шоу во светот на електронската музика. http://www.carlcox.com/radio/index.html
Водител: Carl Cox
Термин: понеделник од 23 до 24 часот
Музички времеплов
  • 1935 - Роден е Ruby Lewis од Drifters (1960 US No.1 & UK No.2 'Save The Last Dance For Me').
  • 1977 - Издаден е хитот на Sex Pistols, 'God Save The Queen'. Песната била забранета на ТВ, на радио и за продажба во некои продавници во В.Британија. Сепак, се продава во над 200.000 копии за една недела и доаѓа до втората позиција на британската синглска листа.
  • 1948 - Роден е Pete Sears од Jefferson Starship (1987 UK & US No.1 'Nothing's Gonna Stop Us').
  • 1956 - Роден е Neil Finn, гитарист и вокалист во Crowded House (1992 UK No.7 'Weather With You').
  • 2001 - USА No.1 Christina Aguilera, Lil' Kim, Mya & Pink 'Lady Marmalade'
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје