Музички времеплов


 • 2005 - Поранешниот вокалист и гитарист на Orange Juice, Edwyn Collins, пренесен е во болница поради излив на мозокот.
 • 2002 - Sting започнува двонеделен престој на првото место на британската албумска листа со 'Sting, The Very Best Of'.
 • 1992 - На Хаваи во брак стапуваат Kurt Cobain и Courtney Love. Според весниците, парот очекува бебе во септември.
 • 1990 - Тин идолот од 50-те, Johnnie Ray, умира од компликации со црниот дроб. Во периодот од 1952 до 1960 година постинал 20-ина топ 40 хитови меѓу кои и 'Just Walking In The Rain'.
 • 1982 - На Brit Awards, Police земаат награда за најдобра британска група, а Adam And The Ants за најдобар албум за 'Kings Of The Wild Frontier'.
 • 1973 - USА No.1 Roberta Flack 'Killing Me Softly With His Song'
 • 1969 - Со настапот во Royal Albert Hall, Jimi Hendrix Experience го имаат последното појавување во живо во В.Британија.
 • 1959 - Роден е Colin Farley од Cutting Crew (1987 USА No.1 & 1986 UK No.4 'I Just Died In Your Arms Tonight').
 • 1957 - Buddy Holly снима нова верзија на 'That'll Be The Day'. Насловот е фраза што ја изговара John Wayne во филмот 'The Searchers'.
 • 1947 - Роден е текстописецот, продуцент и пејач Rupert Holmes (1980 USА No.1 & UK No. 23 'Escape, (The Pina Colada Song).
 • 1942 - Роден е Paul Jones, пејач и свирач на армоника во Manfred Mann, актер и радио презентер (1964 UK & USА No.1 'Do Wah Diddy Diddy).
Музички времеплов
 • 1947 - Роден е текстописецот, продуцент и пејач Rupert Holmes (1980 USА No.1 & UK No. 23 'Escape, (The Pina Colada Song).
 • 1959 - Роден е Colin Farley од Cutting Crew (1987 USА No.1 & 1986 UK No.4 'I Just Died In Your Arms Tonight').
 • 2005 - Поранешниот вокалист и гитарист на Orange Juice, Edwyn Collins, пренесен е во болница поради излив на мозокот.
 • 2002 - Sting започнува двонеделен престој на првото место на британската албумска листа со 'Sting, The Very Best Of'.
 • 1969 - Со настапот во Royal Albert Hall, Jimi Hendrix Experience го имаат последното појавување во живо во В.Британија.
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје