Музички времеплов


 • 2000 - UЅА No.1 Savage Garden 'I Knew I Loved You'
 • 1996 - Членот на Pulp, Jarvis Cocker, уапсен е зашто ги нападнал децата што настапувале со Michael Jackson на Brit Awards. Подоцна сите обвиненија ќе бидат отфрлени.
 • 1996 - На британска ТВ прикажана е снимка со Bjork како пристигнува на аеродром во Тајланд и напаѓа новинарка, така што ја турка на земја и и ја удира главата. Bjork подоцна ќе се извини.
 • 1995 - Тапанистот на Motley Crue, Tommy Lee се жени со ѕвездата на серијата „Чувари на плажата“, Pamela Anderson. Невестата на венчавката носела бело бикини.
 • 1995 - Roxette стануваат првите западни музичари по George Michael, кои настапуваат во Пекинг. Пред нив George Michael настапил во 1984 година на Кинеската Нова Година.
 • 1994 - UЅА No.1 John Michael Montgomery 'Kickin' It Up'
 • 1994 - UK No.1 Mariah Carey 'Without You'
 • 1983 - UЅА No.1 Patti Austin & James Ingram 'Baby Come To Me'
 • 1983 - UK No.1 Kajagoogoo 'Too Shy'
 • 1977 - UЅА No.1 Earth Band 'Blinded By The Light'
 • 1977 - UK No.1 Leo Sayer 'When I Need You'
 • 1977 - 20 Golden Greats' на Shadows започнува 6-неделен престој на првото место на британската албумска листа.
 • 1972 - UЅА No.1 Harry Nilsson 'Without You'
 • 1966 - UЅА No.1 Lou Christie 'Lighnin' Strikes'
 • 1957 - Роден е Hans Holzl, попознат како Falco.
 • 1957 - UK No.1 Tab Hunter 'Young Love'
 • 1924 - Роден е актерот и пејач Lee Marvin (UK 1970 UK No.1 ‘Wand’rin Star’)
Музички времеплов
 • 1977 - 20 Golden Greats' на Shadows започнува 6-неделен престој на првото место на британската албумска листа.
 • 1994 - UK No.1 Mariah Carey 'Without You'
 • 1977 - UK No.1 Leo Sayer 'When I Need You'
 • 1957 - Роден е Hans Holzl, попознат како Falco.
 • 1977 - UЅА No.1 Earth Band 'Blinded By The Light'
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје