Музички времеплов


 • 2003 - Nicky Byrne од Westlife се жени со ќерката на ирската премиерка Bertie Ahern.
 • 1999 - Менаџерот на Spice Girls, Bob Herbert загинува во сообраќајна несреќа во Виндсор. Herbert ги формирал Spice Girls и Five, а во 80-те бил менаџер на Bros.
 • 1994 - На концерт на Oasis во Њу Кесел, Noel Gallagher е ошамарен од човек кој скокнал на сцената. Noel не сака да го продолжи концертот, па 300 обожаватели го напаѓаат автобусот на групата.
 • 1986 - Queen учествуваат на Knebworth фестивалот и тоа ќе им остане последен настап во живо.
 • 1986 - 250 обожаватели на Gary Numan бараат од BBC Radio 1 во Лондон да отстапат поголем простор од програмата за својата омилена поп ѕвезда.
 • 1980 - UK No.1 Abba 'The Winner Takes It All'
 • 1980 - AC/DC го добиваат првиот британски бр.1 албум 'Back In Black'.
 • 1975 - USА No.1 Bee Gees 'Jive Talkin'
 • 1969 - Jethro Tull го добиваат единствениот британски бр.1 албум 'Stand Up'.
 • 1967 - UK No.1 Scott McKenzie 'San Francisco (Be Sure To Wear Some Flowers In Your Hair)'
 • 1963 - Родена е Whitney Houston.
 • 1939 - Роден е Billy Henderson од Detroit Spinners.
Музички времеплов
 • 1980 - AC/DC го добиваат првиот британски бр.1 албум 'Back In Black'.
 • 1980 - UK No.1 Abba 'The Winner Takes It All'
 • 1963 - Родена е Whitney Houston.
 • 1999 - Менаџерот на Spice Girls, Bob Herbert загинува во сообраќајна несреќа во Виндсор. Herbert ги формирал Spice Girls и Five, а во 80-те бил менаџер на Bros.
 • 2003 - Nicky Byrne од Westlife се жени со ќерката на ирската премиерка Bertie Ahern.
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје