Вести Сите вести

Aнтена 5 на Eurosonic

Од 13 до 16 јануари во Гронинген, Холандија, ќе се одржи јубилејното 30. издание на Eurosonic Eurosonic Noorderslag фестивалот на кој учествува и Антена 5 радио. Eurosonic Noorderslag e значајна платформа за размена и вмрежување на европската музичка сцена, помагајќи им на новите таленти да се пробијат на интернационалната сцена. Оттука стартуваа кариерите на голем број изведувачи како Bastille, Hoyier, Milky Chance, Royal Blood.

Повеќе

Pia Mia – Touch

Pia Mia е американска музичарка, компзиторка и модел. На светската јавност и стана позната преку видеата во кои пее постирани на YouTube. Подоцна почна да се појавува и во рекламни кампањи и да учествува во видео спотови.

Повеќе

Gwen Stefani со детали за новиот албум

Новиот соло албум на Gwen Stefani и официјално е потврден. Пејачката преку Твитер ја објави листата песни кои ќе се најдат на нејзиниот прв соло албум после 10 години. Покрај листата таа додаде: “This Is What The Truth Feels Like,“ со што го навести и насловот на новото студиско остварување.

Повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше во Париз

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ со победа ја почна одбраната на титулата на АТП турнирот во Париз. Србинот во 2.коло го совлада Бразилецот Томаш Белучи со 2-0, по сетови 7:5 и 6:3.

Повеќе

Charlize Theron во Fast and Furious 8?

Charlize Theron веќе докажа дека умее да снима каскадерски сцени со автомобили во “Mad Max: Fury Road” и римејкот на “Italian Job.” Наскоро би можеле да ја гледаме и во “Fast and Furious 8”.

Повеќе

Настани Сите настани

13.01.2016 10:00 - 16.01.2016 20:00

Јубилејно издание на Eurosonic во Холандија

Јубилејното 30-то издание на Eurosonic Noorderslag фестивалот се одржа во Гронинген, Холандија, од 13 до 16 јануари. Европската музичка платформа остана верна на својата идеја за стимулирање на циркулацијата на европската музика, преставувајќи 345 европски надежни изведувачи од кои 34 беа од 14 држави во рамките на регионот на Југоисточна Европа, меѓу кои и Македонија.
Повеќе
07.12.2015 21:00 - 08.12.2015 01:00

Таксират 2015

На 7 декември во Метрополис Арената во Скопје официјално беше затворено 17. издание на ТАКСИРАТ.Завршната прослава на фестивалот ја отвори групата Sabaton, по која следуваа и настапите на Laibach, La Pegatina, 2Cellos, С.А.Ф. & Тони Китановски Little Big Band и Modestep.
Повеќе
Музички времеплов
  • 1961 - Frank Sinatra стартува сопствена издавачка компанија, Reprise Records, за која подоцна ќе работат Neil Young, Jimi Hendrix, Joni Mitchell, Randy Newman и Beach Boys.
  • 1974 - David Bowie ја одбива понудата од организацијата Gay Liberation да ја компонира 'светската национална геј химна'.
  • 2000 - D’angelo доаѓа на првото место на американската албумска листа со ‘Voodoo’.
  • 2000 - UK No.1 Oasis 'Go Let It Out'
  • 1999 - USА No.1 Monica 'Angel Of Mine'
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје