Вести Сите вести

Justin Bieber ќе настапи на MTV Europe Music Awards

Поп ѕвездата Justin Bieber ќе настапи на MTV Europe Music Awards во Милано, Италија. Bieber наскоро го очекува издавањето на новиот студиски албум “Purpose”. Тој претходно настапи на наградите во 2011 во Белфаст. Годинава е номиниран во шест категории.

Повеќе

Pia Mia – Touch

Pia Mia е американска музичарка, компзиторка и модел. На светската јавност и стана позната преку видеата во кои пее постирани на YouTube. Подоцна почна да се појавува и во рекламни кампањи и да учествува во видео спотови.

Повеќе

Ronan Keating со прв албум по три години

Ronan Keating откри дека после тригодишна пауза работи на својот нов музички материјал. Пејачот, преку Твитер, објави дека неговиот 10-ти студиски албум ќе биде издаден на 26 февруари 2016.

Повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше во Париз

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ со победа ја почна одбраната на титулата на АТП турнирот во Париз. Србинот во 2.коло го совлада Бразилецот Томаш Белучи со 2-0, по сетови 7:5 и 6:3.

Повеќе

Men In Black со главна женска улога

Се чини дека продуцентите на “Men In Black” одлучија да ја поддржат родовата еднаквост. Тие соопштија дека во четвртото продолжение на филмскиот серијал ќе има “жена во црно“ со позначителна минутажа во филмот.

Повеќе

Настани Сите настани

25.10.2015 20:00 - 25.10.2015 23:00

MTV Europe Music Awards 2015

Крајот на шоуто беше резервиран за Pharrell Williams и моќната изведба на неговата нумера “Freedom”. Фановите кои беа на плоштадот Дуомо држеа огромно платно со димензии 23x16 м, со натписот “слобода“. Платното ги содржеше сите национални знамиња на светот, како симбол на раѓањето на утописка држава без граници, со што наедно започна и MTV Freedom кампањата насочена кон подигање на јавната свест
Повеќе
18.09.2015 20:00 - 27.09.2015 23:00

“Браќа Манаки“ - Интернационалниот фестивал на филмската камера

Интернационалниот фестивал на филмската камера “Браќа Манаки“ е првиот и најстар светски филмски фестивал посветен на креативноста на светските кинематографери. 36-тото издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ започнa на 18 септември во Битола со светската премиера на филмот „Лазар“, во режија на Светозар Ристовски.
Повеќе
Музички времеплов
  • 1944 - Родена е пејачката и актерка Bette Midler. 'Wind Beneath my Wings'
  • 1989 - Sly Stone е притворен 55 дена зашто возел под дејство на кокаин. По 2 недели е обвинет за поседување кокаин и испратен е на рехабилитација.
  • 1982 - Издаден е албумот 'Thriller' на Michael Jackson. Ќе помине 190 недели на британската албумска листа и ќе стане најпродаваниот албум на сите времиња со тираж од над 40 милиони копии.
  • 1984 - UK No.1 Jim Diamond 'I Should Of Known Better'
  • 1930 - Роден е Matt Monro. 'Walk Away'
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје